Perjantaipostini aiheita tänään mm:
- Pieniä yö pakkasia, vanhan kansan mukaan on vielä lähes kaksi kuukautta aikaa esikasvatella, ennen ulos istuttamista.
- Kukkasipuleille lannoitetta NYT – mitä ja miksi?
- Lämpötilamittauksia – aika yllätys oli jo aamupäivällä
- Leikkauspuuhiin. Mitä, miten ja miksi.
- Eri leikkaustapoja ja esimerkki kasveja
- Vaihtoehtoinen leikkausaika – jopa parempi kuin nyt
- Kukkivien pensaiden oikeat leikkaustavat ja ajat
- Herukoiden leikkaus, lannoitus ja katteet.
- Myyrien häätöä turvallisesti, helposti ja tehokkaasti. Mihin perustuu?
- Lämpötila webinaari 6.5, varaa paikkasi jo nyt, varmistat osallistumisoikeuden.
- Tunnelmia kasvihuoneelta
- Paikallislehti kävi jutun teossa – aika kiva juttu, eikö vain?
Kauniin viileitä terveisiä täältä Puutarhalta !
Aamulla kun lähdin pirtiltä auringonnousun aikoihin kasvihuoneelle, niin lämpömittari näytti – 4 astetta pakkasta.
Oli tulppaanien lehdetkin melko huurteessa. vaan eipä nuo tuosta välitä, kestää kyllä tuollaisen pienen ja lyhyen pakkasjakson, ettei mitään.
Äkkiä tuo nousi plussan puolelle, mutta sen verran ”raikas” on tuo tuuli ollut pitkin päivää, että ei tuolla ulkona oikein pitkää tarkene t-paita päällä olla. 😉🥶 Ihan vähän tiputteli taivaalta luntakin päivällä, mutta ei sitä maahan asti riittänyt, onneksi.
Vaan tämä on kyllä sikäli hyvä ”muistutus”, että ollaan vielä huhtikuun puolella ja vanhan kansan hyvä muistisääntö oli, että kylmänarat kesäkukat kannattaa istuttaa ulos vasta kesäkuun 10 päivän jälkeen, eli puolentoista kuukauden päästä. Siihen asti on hyvä nautiskella esikasvatuksen ihanuudesta sisätiloissa tai lämmitetyissä kasvihuoneissa. 🌱😊
KUKKASIPULEILLE LANNOITETTA – N.Y.T
Kukkasipulit kun tosiaan alkavat tuolta nousta ja kasvaa ( pikku pakkasista huolimatta 😉), niin eikös tämä ole silloin myös se luontaisesti oikea hetki antaa niille myös kasvuvoimaa. Ellet siis antanut sitä jo valmiiksi syksyllä istutusten yhteydessä. Kukkiakseen sipuli ei sitä juurikaan tarvitse, mutta uudistuakseen ja seuraavan vuoden kukintaa varten kyllä ja nimenomaan nyt.
Nehän tarvitsevat nyt typpeä ja kukinnan jälkeen fosforia ja kaliumia. Eli voit lannoittaa joko kukkasipulilannoitteella, luujauholla ( monien suosima) tai sitten teet kevät- ja syyslannoitteesta oman sekoituksen. Noin 1/3 osaa kevätlannoitetta ja 2/3 osaa syyslannoitetta. Toimii ! 🙏🌷
LÄMPÖTILAMITTAUKSIA – AIKA YLLÄTYS OLI
Alkuviikosta kun oli aurinkoista ja pikkuisen myös lämpöisempää, niin tein aamupäivästä mittauksia taimilaatikosta. Nuo taimet ovat tuossa ikkunapöydällä ja suorassa auringon paisteessa. Tiedossa oli, että voi olla jopa kohtalokas paikka, mutta kun testataan niin pitää myös vähän uskaltaa kokeilla muutakin kuin varmaa valintaa.
Nämä ovat kasvaneet siis tässä paikassa ihan pikkutaimista asti. Toki kastelun kanssa on oltu tarkkana, ettei kastella liikaa ja yksilöllisesti annettu mietoa ( - 50 % normaalista väkevyydestä) lannoitevettä joka toinen tai kolmas kerta, muuten puhdasta, huoneenlämpöistä vettä. Eli ihan normaalia esikasvatusta.

Laitoin sitten tuon mainion maalämpömittarin mittauspään tuonne ruukkujen väliin ja vaikka oli vasta aamupäivä, eikä auringon voima ollut vielä lähelläkään keski- tai iltapäivän luokkaa, niin + 34 astetta oli mittarissa ihan hetkessä. 😮 Tuo ikkuna on niin, että ihan kuumin aurinko siihen ei osu. En siis saanut mitattua, että kuinka korkeaksi lämpö olisi sitten noussut, mutta varmasti aika (liiankin) korkeaksi. Kun melkoisen lämmintä pikkutaimille jo tuokin lämpötila. Ja jos nyt tuossa lämpötilassa kastelisi ruukut kokonaan märiksi, niin ei tarvitsisi paljon lopputulosta arvailla. Nyykähtäneet taimet ja toipuminen hyvin epävarmaa. Kuivuudesta taimet kyllä toipuvat, mutta liikamärkyys ja sitten vielä tuollainen lämpötila, niin se on jo monelle liikaa. Eli jos sinullakin on taimet suoraan ikkunalla ja auringossa, niin tarkkuutta & ennemmin niukkuutta kasteluun, niin hyvä tulee. 👍🌱☀
Pakko kyllä sanoa vielä tästä maalämpömittarista, että se on avannut ymmärtämään monta asiaa siitä, että miten lämmintä tai kylmää maa oikeasti on. Tuon kun saa painettua sinne oikeisiin syvyyksiin ja mittaus tapahtuu siellä mittarin päässä, niin se kertoo aina oikean totuuden maanlämpötiloista. Erinomainen apulainen etenkin näin keväällä ja kesällä kasvihuoneella, missä on hyvin tärkeääkin seurata kasvualustojen lämpötiloja, jotta osaa ymmärtää paremmin kastelujen vaikutuksia ja ajankohtia. Ja toki sitten taas syksyllä ulkona, kun varmistellaan oikeita maalämpöjä kukka- ja valkoispulien istutuksille. Niiden istutussyvyydessä, eikä maan pinnalla. On muuten yllättävän isoja eroja. 🧐☝🧄🌷

Vinkki, urat ovat tärkeät!
Taimikasvatuksessa käytetään hyvinkin erilaisia alusia ruukkujen alla ehkäisemään kasteluveden valumista pöydälle, taimien siirtelyyn, jne. Ja niin käytän minäkin. Mutta sellainen vinkki, että kun valitset alustaa, niin yksi tärkeä asia on katsoa, että alusta ei ole täysin tasainen. Siinä on hyvä olla urat tai jokin muu muoto, että ylimääräinen kasteluvesi valuu niihin, eikä jää lillumaan ja ylikastelemaan taimiruukkuja. ☝
Itse olen aikoinaan ihastunut NÄIHIN alustoihin, enkä ole vuosien saatossa parempia ja kätevämpiä löytänyt. Tosin nämä ei ole näin puutarhakauppiaalle parhaita mahdollisia, kun ovat niin kestäviä, että näitä kun on kerran hankkinut, niin uusia ei osteta tilalle. Lisää korkeintaan…😉🤭
LEIKKAUSPUUHIIN – Miksi, milloin ja miten
Tiedän, että jotkut ovat jo kevään leikkauspuuhat aloittaneet ja ihan hyvin mm. havupuita ym. on voinutkin jo leikata. Itse aloittelen nyt hiljalleen leikkauspuuhat ja vaikka silmut nyt ovatkin jo osin vihertyneet, niin eipä se haittaa. Oikeastaan päinvastoin. Näen nyt samalla leikata pois, ne versot mitkä eivät viherry. 😉
Ensin katsellaan…
Minulla on sellinen tapa, että saatan katsella leikattavia kohteita useammankin kerran, ennen kuin leikkaan ensimmäistäkään oksaa poikki. Kun eihän tuo leikkaaminen ole mikään pakollinen, vuosittainen, operaatio. Leikkauksia kun on hyvä tehdä tarpeen, ei tavan mukaa. 🧐
Koska sitten kun on sahattu / leikattu, niin siitä ei sitten paluuta olekaan. Eli se vanha puusepän ohje oppipojalleen on yhä edelleen hyvä neuvo. ”Mittaa aina kahdesti, sahaa vain kerran”.
Ei leikata kerralla, paitsi ...
Toinen hyvä asia on muistaa, että leikkauksia ei ole pakko tehdä kerralla. Ei etenkään hoito- ja harvennusleikkauksia. Usein nimittäin käy niin, että leikkaa helposti liikaa, kun oikein innostuu. Pieni, tunnin- parin ”kahvitauko” tai jopa seuraava päivä antaa paremmin kuvan kokonaisuudesta.☝👍☕
Alasleikkaukset toki voi vetäistä aina kerrasta, jos vain voimat ja aika riittää. 💪
Jaksotetaan useammalle vuodelle…
Isojen ja hoitamattomien puiden leikkaukset on hyvä suunnitella ja jaksottaa useammalle esim. kolmelle vuodelle. Näin leikkauksen seurauksia on helpompi seurata ja hallita. Sekä suunnitella jatkotoimia. Myös juuriston ja kasvuston tasapainottomuuteen joutumisen riski ei ole niin suuri.
Ja vielä…
Ennen kuin aloitetaan, niin on hyvä pohtia, että mitä me noilla leikkauksilla tavoitellaan? totaalista kasvuston uudistusta = alasleikkaus. Parantaa satoa? Rajoittaa kasvua? Kiihdyttää kasvua? Vai jotain muuta? Sitten kun se on selvää, niin onkin hyvä ryhtyä puuhaan. 👍 tai olla ryhtymättä, usein hyvä vaihtoehto sekin. 😉
Kerrataanko sitten vielä nämä erilaiset leikkaustavat ja muutama esimerkki kasvi niihin.
Alasleikkaus -> tarkoittaa siis nimensä mukaan sitä, että koko pensas leikataan poikki samaan aikaan läheltä maanpintaa.
Alasleikkuuta sietävät kasveja on mm.:
Aitaorapihlaja, Happomarjat, Mahoniat, Pihlaja-angervot, Pensasangervot, Hansaruusut, Hernepensaat, Karoliinanruusut, Keijunruusut, Kiiltoruusut, Kurtturuusut, Nukkeruusut, Sepelvarvut, Taikinamarjat, Tuoksuvatukka ja Vuohenkuusamat.
Harvennus / Hoitoleikkaus -> ensin poistetaan heikot, huonot, vioittuneet versot ja sitten vielä tarpeen mukaan liiat versot pois. Näitä leikkauksia olisi hyvä tehdä ajatuksella että ” ennemmin hiukan vuosittain, kuin harvoin ja rajummin”.
Harvennettavia kasveja on mm.: Aroniat, Atsaleat, Jasmikkeet, Kanukat, Kultasateet, Kuusamat, Herukat, Hortensiat, Marjaomenapensaat, Onnenpensaat, Pensashanhikit, Syreenit, Tuhkapensaat, Tuomipihlajat ja Vihmat.
KESÄLEIKKAUKSET – USEIN PAREMPI TAPA
Monien kasvien suhteen, kesä on usein jopa parempaa aikaa leikkauksille, kuin kevät tai syksy.
Näihin me palaamme ja katsomme sitten kesänmittaan tarkemmin.
KUKKIVIEN PENSAIDEN LEIKKAUS – AJANKOHTA JA HYVÄ OTTAA HUOMIOON
Milloin leikataan?
Kukkivien pensaiden leikkausajankohta riippuu siitä, milloin pensas kukkii:
- Keväällä kukkivat pensaat (vanhoilla versoilla kukkivat)
Esim. syreeni, alppiruusu, norjanangervo, ruusuangervo, virpiangervo
- Leikkaus heti kukinnan jälkeen (kesä–alkukesä)
→ Kukat muodostuvat edellisen vuoden versoihin, joten keväällä tehty leikkaus poistaisi tulevat kukat.
- Kesällä tai syksyllä kukkivat pensaat (uusilla versoilla kukkivat)
Esim. pensashanhikki, syyshortensia, keijuangervo
- Leikkaus aikaisin keväällä ennen kasvuunlähtöä (maalis–huhtikuu)
→ Kukat kehittyvät saman vuoden versoihin, joten kevätleikkaus ei vähennä kukintaa.
HERUKOIDEN LEIKKAUS
Kun nyt sitten ruvettiin leikkaamaan, niin eiköhän ”leikata” herukatkin tässä sitten samoilla lämpöisillä. 😂
Tapoja näidenkin leikkaamiseen on monia ja toki aina pitää katsoa tapauskohtaisesti, niin kuin tuossa jo aieminkin puhuttiin.
Itselläni on ollut aina sellainen suht selkeä perusohje, jota noudatan ja silloin saan pensaat pysymään terveinä, ryhdikkäinä ja satoa tuottavina.
Tähän tapaan sen olen aina ajatellut ja tehnyt:
- mustaherukalla voi olla leikkauksen jälkeen 20-25 versoa
- punaherukalla vähän vähemmän eli n. 20 versoa
- vuosittain pyrin jättämään 4-6 uutta (parasta) versoa kasvamaan pensaiden keskelle
- samalla leikkaan vanhoja versoja ulkoreunalta suht saman verran pois.
- näin pensaissa on 1-6 vuoden ikäisiä versoja tasaisesti.
- Näin leikaten pensaat pysyvät myös usein niin ”ryhdikkäinä” että pensastukia ei edes tarvita.
- jos jonain vuonna ei kasvanutkaan uusia ja ennen kaikkea hyviä versoja, niin sitten pidän välivuoden vahojen poistossa, ei se niin tarkkaa ole.
Herukat ovat pintajuurisia!
Niin ja muistetaan vielä tämäkin, että herukat ovat pintajuurisia kasveja. Tämä on hyvä muistaa niin lannoitteiden, katteiden kuin kastelunkin suhteen.
Ei kumminkaan tyvelle.☝
Lannoitteet sekä katteet on hyvä levittää hieman pensaan tyveltä ulospäin, ei aivan rungon juureen.
Lannoitteiden levitys – mihin kohtaan?
-
Ei laiteta suoraan versojen tyvelle, sillä se voi:
- polttaa kasvin tyveä, jos lannoite on väkevää
- mennä osin hukkaan, koska ravinteet eivät imeydy hyvin tyveltä.
Eli näin tulee hyvä:
- Mieti pensaan juuristoa – se ulottuu suunnilleen yhtä leveälle kuin oksisto, eli levitä lannoite rengasmaisesti pensaan ympärille, noin 20–40 cm päähän tyvestä.
- Levityksen jälkeen harataan pintamaata kevyesti, jotta rakeinen lannoite sekoittuu pintakerrokseen.
- Lannoituksen jälkeen on hyvä kastella, sillä se auttaa ravinteita liukenemaan maahan nopeammin.
Miksi katettakaan ei laiteta aivan tyvelle?
-
Katetta ei kannata kasata ihan kasvin tyveen, koska:
- se voi aiheuttaa liiallista kosteutta rungon tyvellä → riski home- tai tyviruosteongelmiin
- tuholaiset, kuten etanat, voivat piiloutua katteeseen
Eli katteet laitetaan sitten tähän tapaan:
- Jätetään noin 10–15 cm paljas alue pensaan rungon ympärille.
- Levitetään kateet rengasmaisesti juuristoalueelle, suunnilleen oksien ulottuvuuden mukaan (sama kuin lannoitteessa).
-
Sopiva kerrospaksuus:
- 2–5 cm hienolle katteelle (esim. ruohosilppu, komposti)
- 5–10 cm karkeammalle katteelle (esim. olki, hakkeet)
KÄÄRME- JA MYYRÄKARKOTTIMISTA
Nyt kun saatiin nuo leikkaushommat tehtyä, niin pitäisiköhän karkotella myyrät ja pois. 😉 Ei vaan, kun viimeviikolla oli puhetta käärmekarkottimesta ja mihin sen teho perustuu, niin katsotaanko ja kerrataanko sitten tuon myyräkarkottimen idea. Se kun ei ole lähellekään sama kun käärmeellä.
MYYRÄT OVAT REVIIRIELÄIMIÄ – TÄMÄ ON SE JUTTU!
Myyrät elävät siis usein selkeällä reviirillä, jota ne puolustavat ja jonka ne kokevat turvalliseksi. Ääni- ja tärinäkarkottimet toimivat siksi, että ne rikkovat tämän turvallisuuden tunteen. Kun myyrä ei enää koe reviiriään rauhalliseksi, ja häiriö on riittävän voimakas tai jatkuva, se vetäytyy pois alueelta.
Myyräthän ovat siis reviirieläimiä ja vahvin myyrä saa aina pitää haluamansa reviirin. Paras reviiri on usein se missä elinolosuhteet ovat hyvät. On ruokaa ja suojaa – niin kuin aika usein pihoilla on. Ja tämä tieto, kun me osataan käyttää hyväksi, niin myyrien pitäminen pois tontilta helpottuu huomattavasti. Eli tämän myyräkarkottimen salaisuus on sen oikealle taajuudelle säädetty ääni, jolloin se ei siis karkoitakaan myyrää äänellään, vaan se esittääkin toista myyrää. Eikä mitä tahansa toista myyrää vaan oikein kunnon ”Kingiä” eli valta myyrää.
Alueella jossa jo on myyriä, niin ne toki yrittävät ensin häätää tämän tunkeilijan pois. Ja siksi usein saattaa ensimmäisten viikkojen aikana kekoja ilmestyä karkottimen viereen enempikin. Ja siksi moni luulee virheellisesti, että karkotin vain, houkuttele eikä häädä. Vaan kun tämä meidän ”karkoitin Kingi” ei sitten vaan suostukaan häipymään, niin muutaman viikon kuluttua oikeat myyrät kyllä häipyvät uusille alueille.
Ja jos karkotin laitetaan alueelle, jossa ei vielä ole myyriä ( ihanteellinen tilanne), niin tämä onkin jo vastassa sinne pyrkiviä ja jokunen rohkea saattaa käydä katsomassa, että saisiko se häädettyä tuon pois, mutta kun ei saa, niin häipyy itse.
Eli vain oikealle taajuudelle säädetty ja testattu karkotin toimii parhaiten, koska se perustuu oikeaan äänitaajuuteen ei sen tuottamaan ”mihin vain ääneen”!

Lyhesti siis:
- Myyrä on reviirieläin
- Karkottimen äänitaajuuden pitää olla juuri oikea
- Karkotin toimii ”valtamyyränä” ja reviirin hallitsijana
- Karkotin laitetaan maahan, niin että se johtaa ääntä mahdollisimman laajalle, ei siis myyrien koloihin vaan tiukaan maahan.
- Alussa, muutaman viikon ajan, paikalla olevat myyrät yrittävät häätää tätä tunkeilijaa pois ja kekoja syntyy karkottimen läheisyyteen, mutta se loppuu muutaman viikon kuluessa viimeistään. Usein jo muutaman päivän jälkeen.
- Karkoittimet on hyvä pitää paikallaan ympärivuoden, jos mahdollista. Näin talvituhoilta vältytään parhaiten.
- yhden karkottimen toiminta-alue n. 400 m2
Myyräkarkoitin, aurinkokenno toiminen, 2 kpl pakkaus. Hinta 44,95 € ( ovh 55,00) -> saat tilattua suoraan TÄÄLTÄ
TOIVOTTU LÄMPÖTILA WEBINAARI TULOSSA – REKISTERÖITYÄ VOI JA KANNATTAAKIN NYT HETI

Muistutuksena vielä, että tämä toivottu lämpötilawebinaari lähestyy ja paikka kannattaa varata jo nyt.
Webinaari 6.5. klo 18.00 – 20.30
Webinaarissa käydään läpi mm.
- Muuttuvien ilmasto-olojen tuomia haasteita ja keinoja niiden hallintaan.
- Miten lämpötila vaikuttaa kasveihin ja hyönteisiin
- Miten kasvit reagoivat kohonneeseen lämpötilaan ja ääreviin lämpötiloihin?
- Miten voit vähentää lämpötilan vaikutuksia?
- Muuttuvatko puutarhatöiden aikataulut?
Näihin ja moniin muihinkin kysymyksiin saat vastauksen webinaarissa.

TÄRKEÄÄ!
Tämä linkki on siis ensin rekisteröitymissivulle.
Klikkaa TÄSTÄ
Sen jälkeen saat sähköpostiisi tuon kuvan näköisen LIITTYMISLINKIN -> josta pääset webinaarin.
Eli ensin rekisteröidytään ( koska tilaa on rajatusti) ja sitten saat vahvistuksen ja liittymislinkin, jolla varmistat paikkasi webinaarissa. 👍🙏
Vaan nyt minä lähden takaisin tuonne kasvihuoneelle ja alan suunnitella noita legendaarisia synttäripakkaustarjouksia.
Kasvihuoneellahan on aina hyvä olla ja touhuilla, mutta minusta erityisen mukava tunnelma on aina aikaisin aamulla ja myöhään illalla.
Tänäkin aamuna siellä oli näin ihana tunnelma auringon noustessa. 🙏😍
Kannattaa siis tarkkailla sunnuntaina postia, nämä synttäripakkaukset, kun on mennyt kuin kuumille kiville. Ja sellainen tunne on nytkin…😉☝
***************************
Pidä kiinni unelmista, koska jos unelmat kuolevat,
elämäsi on kuin siipirikko lintu, joka ei pysty lentämään.
Langston Hughes
*******************************
Hiljalleen lämpenevää ja keväästä kertovaa, ihanaa ja unelmien täyttämää viikonloppua sinulle hyvä puutarhaystäväni.
Toivottaa
Puutarhurisi
Juha
Ai niin. Paikallinen Reimarilehti kävi tekemässä meistä juttua. Oli oikein mukavaa jutella ja kertoilla kevään kuulumisia ja mitä kaikkea nyt touhutaan. 😊🌱☀
Jos haluat lukea koko jutun, niin se löytyy TÄÄLTÄ