Toivevideoita; lokerikkotaimien istutus, taimien latvonta, tomaattien koulinta, Ensimmäiset liljakukot havaittu, ym. 5.4.2024

Toivevideoita; lokerikkotaimien istutus, taimien latvonta, tomaattien koulinta, Ensimmäiset liljakukot havaittu, ym. 5.4.2024

Perjantaipostini aiheita tänään mm:

  • Toivevideoita
  • lokerikkotaimien istutus -> Istutussyvyys, kastelu, multa ja jatkohoito
  • taimien latvonta -> Miksi, milloin ja mistä
  • tomaatin taimien koulinta ->Tekniikka, aika ja istutussyvyys.
  • kurkun taimien istutus -> Tekniikka, aika ja istutussyvyys
  • Aurinkokukka Sol Seeker Honeyn latvonta -> erityisohje ”Sol Seeker Honey” lajikkeelle parempaan lopputulokseen
  • Seikkaileeko Johannan luona Sherlock Holmes vai onko sittenkin kyse jostain muusta… 😉
  • Kukkahoroskoopissa juhlinnan aloittaa Leskenlehdet
  • Ensimmäiset liljakukot havaittu – tunnistetaan, listitään ja hämätään
  • Seuraava erä valmiina uusiin koteihin.

Toiveikkaita terveisiä täältä Puutarhalta !

Olihan ja on yhä sellainen pohjatuuli ja viima sekä lumisade, ettei pahemmasta väliä. Viikolla oli jo pieni pelko isommastakin lumimäärästä, mutta se satoikin tässä meillä melkein kaiken vetenä, tosin myös alijäähtyneenä.  Se tekikin melkoisen hienoja ja erikoisia jäätaideteoksia vähän joka puolelle. Navetan räystäälläkin oli oikein kahdenkerroksen väkeä jääpuikoissa. Enpä ole ennen vastaavaa nähnyt. 😮

Mutta oli nuo kyllä kauniita kaikki jäätyneiden puiden oksat ym.

 

 

 

 

 

 

 Koivutkin kimmelsivät kuin tuhansin timantein olisi koristeltu ja kuinka ihanasti ne soivat, kun tuuli niiden oksia heilutti.

 

Vaikkei nämä takatalvet ole aina niin toivottuja ja kivoille tunnukaan niin on näissä hienotkin puolensa. Vähän niin kuin monissa asioissa, kun niitä oikein silmin katsotaan.

 

Sääennusteen mukaan huomenna alkaa jo hiljalleen lämmetä ja viimeistään alkuviikosta ollaankin jo sitten reilusti plusasteiden puolella, ihan öitä myöten. Joten kyllä se kevät sieltä hiljalleen tulee, niin kuin aina on tullut. ☀🙏

TOIVOTTIIN LYHYITÄ VIDEOITA – EILEN KUVATTIIN MUUTAMA

Tuli toiveita lyhyistä ( 1-2 min) videoista mm. istuttamisesta, koulinnasta, ja latvonnasta. Ja sehän vain onnistui. Eilen paistoi aurinko ja siinä kastelujen välissä kuvattiin sitten muutama video. Ole hyvä.

Esikasvatettujen lokerikkotaimien istutus

 

mm. Istutussyvyys, kastelu, multa ja jatkohoito

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

 

 

 

Taimien latvonta

 

Miksi, milloin ja mistä kohtaa

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

 

 

 

 

 

 Tomaatin taimien koulinta

 

Tekniikka, aika ja istutussyvyys

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

 

 

 

Kurkun taimien istutus

 

Tekniikka, aika ja istutussyvyys

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

 

 

 

 

 

 Erityisohje Auringonkukka Sol Seeker Honeyn latvontaan. Miksi tehdään ( vaikkei meinaisi millään raaskia…)

 

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

 

 

 

 

 

 

Lisää videoita ( vähän laidasta laitaan 😉)  löydät  minun omalta kanavaltani TÄÄLTÄ

 

ps. Ja jos laitat tuon kanavan tilaukseen, niin saat aina automaattisesti ensimmäisenä ilmoituksen, kun uusia videoita tulee. 👍

 

 

TOIVEITA?

Näitä videoita on kyllä hauska tehdä ja jos sinulla on toiveita mistä kaikista haluaisit näitä lisää, niin kerro ihmeessä. Kokeillaan tehdä ja toteuttaa. 😊

RIKOSPAIKKA TUTKINTAA JOHANNAN TAPAAN 😉

”Ensin tutkitaan rikospaikka ja verrataan syyllisen jättämiä jälkiä tekijärekisteristä löytyviin vastaavuuksiin…”

 

Kuin Sherlock Holmes konsanaan seikkailisi sivuilla ja monin muin ihanin sanakääntein Johanna kommentoi Ötökkäkirjaa omilla Omavarainen.fi sivuillaan.

Luepa tämä Johannan kirja-arvostelu, se on niin mahtavasti kerrottu, että ei voi kuin ihailla. Kirja-arvostelun löydät TÄÄLTÄ

ps. Näillä sivuilla on muuten paljon hyviä sekä toimivia vinkkejä, ideoita ja ohjeita.  Katso ihmeessä ->  omavarainen.fi

Ja kirjoja on saatavilla kerhohintaan 29,90 € ( ovh 34,50 )

 TÄÄLTÄ

KUKKAHOROSKOOPISSA JUHLINNAN ALOITTAVAT LESKENLEHDET

Leskenlehti 5.4. - 2.5.

Leskenlehti on vaatimaton ja itse asiassa varsin mitättömän näköinen kukka. Kuitenkin kaikki huomaavat sen. Samoin on leskenlehti-ihmisten laita, he säteilevät hyvää tuulta ja ilahduttavat läsnäolollaan muita. He tuntevat hyvin itsensä, hyväksyvät virheensä ja ovat siksi muiden mielestä välillä hätkähdyttävänkin avoimia kertoessaan itsestään. Leskenlehti ei pelkää olla seuran keskipisteenä ja on muutenkin mielellään esillä. Leskenlehti-ihmistä on helppo lähestyä ja hänestä saa nopeasti hyvän, luotettavan ystävän. Rönsyilevä ja utelias luonne esiintymishalun yhteydessä johtaa kuitenkin siihen, etteivät kaikki pidä leskenlehdestä. Siksi leskenlehti viihtyy parhaiten kaltaistensa joukossa. Lyhytjänteisyys ja pintapuolisuus ovat leskenlehdelle ominaisia piirteitä ja siksi hän nauttii töistä, joista tulee nopeasti valmista ja joiden tulokset näkyvät kunnolla. Kärsivällisyys on hyve, jota leskenlehden on opeteltava koko elämänsä. Leskenlehdellä on kaksi lähes kokonaan toisistaan poikkeavaa elämää. Alkuvaiheessa (kukkiessaan) se on sirkeä ja näkyvä. Aikuistuessaan leskenlehtipersoona tekee saman kuin nimikkokasvinsakin; vaihtaa luonnetta. Leskenlehti kasvattaa valtavat tummanvihreät lehdet. Leskenlehti-ihminen saattaa aloittaa aikuisiässä uudelleen opinnot, vaihtaa ammattia, muuttaa asumaan maalle tai muuten "vetäytyä" omien suojalehtiensä varjoon. Jos leskenlehti solmii avioliiton nuorena, toimii se parhaiten toisen leskenlehti-ihmisen kanssa. Yhdessä kasvaminen ja muuttuminen lujittaa liittoa vuosien mittaan.

LILJAKUKKOJA HAVAITTU – TARKKAILLAAN, LISTITÄÄN JA HÄMÄTÄÄN

Ensimmäisistä liljakukkohavainnoista kantautui tietoja jo alkuviikosta. Ne ovat niitä talvehtineita yksilöitä, jotka on hyvä listiä nyt heti, ennen kuin pääsevät munimaan kohta nouseville liljojen lehdille. Yksi parhaiten toimivia keinoja on ruiskuttaa liljapenkit ja nousevat liljat valkosipuliuutteella. Sen voi tehdä monella tavalla esim. laittamalla kiehuvaan veteen murskattuja valkosipuleita tai valkosipulijauhetta. Antaa tekeytyä päivän – pari ja siivilöidään sumupulloon ja sillä sumutellaan. Itse teen tuon vielä ”laiskemmin” eli sekoitan teelusikallisen Rajamäen Luomu Liquid Valkosipuli uutetta lämpimään veteen, suoraan sumupulloon. Se on käyttövalmis heti. Käsittely on hyvä uusia parin viikon päästä ja sitten myöhemmin kesällä, jos liljakukkoja alkaa ilmaantua. Tuon valkosipuliuutteen tarkoitus on siis hämätä hajullaan liljakukkoja, niin että eivät löydä liljoja, vaan paahtavat muualle.

Ps. Puutarhassa liikkuu muitakin ”punaisia kuoriaisia” joten kannattaa tunnistaa tuo liljakukko. Ötökkäkirjassa sivuilla 144 -146 on esitelty kuusi punaista puutarhassa viihtyvää kuoriaista ja yksi niistä on liljakukko, muut eivät.

 

 

Vaan nyt minä lähden tuonne kasvihuoneelle jatkamaan puuhasteluja. Siellä ei haittaa, vaikka ulkona kuinka tuulee ja myrskyää, siellä kun on lämmintä ja leppoisaa.  Ja taimet kasvavat ja vahvistuvat ihan silmissä. Oikein uhkuvat kasvuintoa.

Katsopa miten nämä Bees Kneessit ja kumppanit alkavat olla valmiita uusiin koteihin, iloa ja kevättä tuomaan. 😍☀   

***************************

Olkaamme kiitollisia ihmisille,

jotka tekevät meidät onnelliseksi,

sillä he ovat hurmaavia puutarhureita,

jotka saavat sielumme kukoistamaan.

 - Marcel Proust

*******************************

Keväästä kertovaa viikonloppua sinulle hyvä puutarhaystäväni

Toivottaa toiveikas

Puutarhurisi

Juha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koivutkin kimmelsivät kuin tuhansin timantein olisi koristeltu ja kuinka ihanasti ne soivat, kun tuuli niiden oksia heilutti.

 

Vaikkei nämä takatalvet ole aina niin toivottuja ja kivoille tunnukaan niin on näissä hienotkin puolensa. Vähän niin kuin monissa asioissa, kun niitä oikein silmin katsotaan.

 

Sääennusteen mukaan huomenna alkaa jo hiljalleen lämmetä ja viimeistään alkuviikosta ollaankin jo sitten reilusti plusasteiden puolella, ihan öitä myöten. Joten kyllä se kevät sieltä hiljalleen tulee, niin kuin aina on tullut. ☀🙏

TOIVOTTIIN LYHYITÄ VIDEOITA – EILEN KUVATTIIN MUUTAMA

Tuli toiveita lyhyistä ( 1-2 min) videoista mm. istuttamisesta, koulinnasta, ja latvonnasta. Ja sehän vain onnistui. Eilen paistoi aurinko ja siinä kastelujen välissä kuvattiin sitten muutama video. Ole hyvä.

Esikasvatettujen lokerikkotaimien istutus

 

mm. Istutussyvyys, kastelu, multa ja jatkohoito

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

 

 

 

Taimien latvonta

 

Miksi, milloin ja mistä kohtaa

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

Tomaatin taimien koulinta

 

Tekniikka, aika ja istutussyvyys

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

Kurkun taimien istutus

 

Tekniikka, aika ja istutussyvyys

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 Erityisohje Auringonkukka Sol Seeker Honeyn latvontaan. Miksi tehdään ( vaikkei meinaisi millään raaskia…)

 

 

Video katsottavissa YouTubesta -> TÄSTÄ

 

Tai tästä alta 👇

 

Lisää videoita ( vähän laidasta laitaan 😉)  löydät  minun omalta kanavaltani TÄÄLTÄ

 

ps. Ja jos laitat tuon kanavan tilaukseen, niin saat aina automaattisesti ensimmäisenä ilmoituksen, kun uusia videoita tulee. 👍

 

 

TOIVEITA?

Näitä videoita on kyllä hauska tehdä ja jos sinulla on toiveita mistä kaikista haluaisit näitä lisää, niin kerro ihmeessä. Kokeillaan tehdä ja toteuttaa. 😊

RIKOSPAIKKA TUTKINTAA JOHANNAN TAPAAN 😉

”Ensin tutkitaan rikospaikka ja verrataan syyllisen jättämiä jälkiä tekijärekisteristä löytyviin vastaavuuksiin…”

 

Kuin Sherlock Holmes konsanaan seikkailisi sivuilla ja monin muin ihanin sanakääntein Johanna kommentoi Ötökkäkirjaa omilla Omavarainen.fi sivuillaan.

Luepa tämä Johannan kirja-arvostelu, se on niin mahtavasti kerrottu, että ei voi kuin ihailla. Kirja-arvostelun löydät TÄÄLTÄ

ps. Näillä sivuilla on muuten paljon hyviä sekä toimivia vinkkejä, ideoita ja ohjeita.  Katso ihmeessä ->  omavarainen.fi

Ja kirjoja on saatavilla kerhohintaan 29,90 € ( ovh 34,50 )

 TÄÄLTÄ

KUKKAHOROSKOOPISSA JUHLINNAN ALOITTAVAT LESKENLEHDET

Leskenlehti 5.4. - 2.5.

Leskenlehti on vaatimaton ja itse asiassa varsin mitättömän näköinen kukka. Kuitenkin kaikki huomaavat sen. Samoin on leskenlehti-ihmisten laita, he säteilevät hyvää tuulta ja ilahduttavat läsnäolollaan muita. He tuntevat hyvin itsensä, hyväksyvät virheensä ja ovat siksi muiden mielestä välillä hätkähdyttävänkin avoimia kertoessaan itsestään. Leskenlehti ei pelkää olla seuran keskipisteenä ja on muutenkin mielellään esillä. Leskenlehti-ihmistä on helppo lähestyä ja hänestä saa nopeasti hyvän, luotettavan ystävän. Rönsyilevä ja utelias luonne esiintymishalun yhteydessä johtaa kuitenkin siihen, etteivät kaikki pidä leskenlehdestä. Siksi leskenlehti viihtyy parhaiten kaltaistensa joukossa. Lyhytjänteisyys ja pintapuolisuus ovat leskenlehdelle ominaisia piirteitä ja siksi hän nauttii töistä, joista tulee nopeasti valmista ja joiden tulokset näkyvät kunnolla. Kärsivällisyys on hyve, jota leskenlehden on opeteltava koko elämänsä. Leskenlehdellä on kaksi lähes kokonaan toisistaan poikkeavaa elämää. Alkuvaiheessa (kukkiessaan) se on sirkeä ja näkyvä. Aikuistuessaan leskenlehtipersoona tekee saman kuin nimikkokasvinsakin; vaihtaa luonnetta. Leskenlehti kasvattaa valtavat tummanvihreät lehdet. Leskenlehti-ihminen saattaa aloittaa aikuisiässä uudelleen opinnot, vaihtaa ammattia, muuttaa asumaan maalle tai muuten "vetäytyä" omien suojalehtiensä varjoon. Jos leskenlehti solmii avioliiton nuorena, toimii se parhaiten toisen leskenlehti-ihmisen kanssa. Yhdessä kasvaminen ja muuttuminen lujittaa liittoa vuosien mittaan.

LILJAKUKKOJA HAVAITTU – TARKKAILLAAN, LISTITÄÄN JA HÄMÄTÄÄN

Ensimmäisistä liljakukkohavainnoista kantautui tietoja jo alkuviikosta. Ne ovat niitä talvehtineita yksilöitä, jotka on hyvä listiä nyt heti, ennen kuin pääsevät munimaan kohta nouseville liljojen lehdille. Yksi parhaiten toimivia keinoja on ruiskuttaa liljapenkit ja nousevat liljat valkosipuliuutteella. Sen voi tehdä monella tavalla esim. laittamalla kiehuvaan veteen murskattuja valkosipuleita tai valkosipulijauhetta. Antaa tekeytyä päivän – pari ja siivilöidään sumupulloon ja sillä sumutellaan. Itse teen tuon vielä ”laiskemmin” eli sekoitan teelusikallisen Rajamäen Luomu Liquid Valkosipuli uutetta lämpimään veteen, suoraan sumupulloon. Se on käyttövalmis heti. Käsittely on hyvä uusia parin viikon päästä ja sitten myöhemmin kesällä, jos liljakukkoja alkaa ilmaantua. Tuon valkosipuliuutteen tarkoitus on siis hämätä hajullaan liljakukkoja, niin että eivät löydä liljoja, vaan paahtavat muualle.

Ps. Puutarhassa liikkuu muitakin ”punaisia kuoriaisia” joten kannattaa tunnistaa tuo liljakukko. Ötökkäkirjassa sivuilla 144 -146 on esitelty kuusi punaista puutarhassa viihtyvää kuoriaista ja yksi niistä on liljakukko, muut eivät.

 

 

Vaan nyt minä lähden tuonne kasvihuoneelle jatkamaan puuhasteluja. Siellä ei haittaa, vaikka ulkona kuinka tuulee ja myrskyää, siellä kun on lämmintä ja leppoisaa.  Ja taimet kasvavat ja vahvistuvat ihan silmissä. Oikein uhkuvat kasvuintoa.

Katsopa miten nämä Bees Kneessit ja kumppanit alkavat olla valmiita uusiin koteihin, iloa ja kevättä tuomaan. 😍☀   

***************************

Olkaamme kiitollisia ihmisille,

jotka tekevät meidät onnelliseksi,

sillä he ovat hurmaavia puutarhureita,

jotka saavat sielumme kukoistamaan.

 - Marcel Proust

*******************************

Keväästä kertovaa viikonloppua sinulle hyvä puutarhaystäväni

Toivottaa toiveikas

Puutarhurisi

Juha